Tik 2 procentai nemokių įmonių pasinaudoja restruktūrizavimu ir išvengia bankroto

2015 m. pateiktais Įmonių bankroto valdymo departamento duomenimis, 2001-2014 m. iškelta - 13 843 bankroto bylų. Per 14 metų, tik 2 % susidūrusių su nemokumu įmonių (322 iš 14 165), pasinaudojo restruktūrizavimo galimybe ir tokiu būdu išvengė bankroto. Specialistai teigia, kadsvarbiausias trukdis įmonėms restruktūrizuotis yra tiesiog nežinojimas, kad tokia galimybė iš viso egzistuoja. Lietuvoje kasdien vidutiniškai dešimčiai įmonių yra iškeliamas bankrotas, tačiau retas vadovas yra girdėjęs, kad laiku pradėjus restruktūrizavimą, sustabdoma bankroto kėlimo procedūra.

Akivaizdi ir visapusiška restruktūrizavimo nauda ne tik pačiai įmonei. Kuruojama restruktūrizavimo administratoriaus, ji turi galimybę stabilizuoti veiklą, optimizuoti įmonės finansų, personalo, procesų valdymo sritis ir sukurti prielaidas tolesniam įmonės gyvavimui bei augimui. Kreditoriams toliau tęsiama ir optimizuojama įmonės veikla. Taip pat padidina galimybes atsiskaityti su jais,  skolų valdymas vykdomas oficialiai ir skaidriai pagal patvirtintą planą. Žiūrint iš valstybės pozicijos, - sumažėja bankrotų skaičius, išsaugomos darbo vietos.“, - verslo restruktūrizavimo ekspertas Alvydas Mogenis.

Aukso vertės informacija kiekvienam verslininkui: restruktūrizavimo metu įmonei negali būti iškelta bankroto byla; skolų, susidariusių iki restruktūrizavimo bylos iškėlimo mokėjimas yra stabdomas, o jų grąžinimo terminai išdėstomi net ketverių metų laikotarpiu. Taip pat panaikinami iki restruktūrizavimo pradžios pritaikyti įmonės turto ir sąskaitų areštai. Restruktūrizuojamos įmonės vadovai nepraranda įgaliojimų, darbuotojai toliau atlieka savo funkcijas, o įmonė bendradarbiaudama su kompetentingu patarėju – restruktūrizavimo administratoriumi – vykdo veiklą pagal teismo patvirtintą restruktūrizavimo planą.

Restruktūrizavimo administratorius prižiūri plano įgyvendinimą, stebėdamas reikšmingus įmonės veiklos rodiklius bei  fiksuodamas jų pokyčius. Efektyvus administratorius – tai verslo vystytojas, turintis reikiamų valdymo žinių, sukaupęs ženklią praktinę patirtį ir pasižymintis aktyvia pozicija: jis veikia ne tik kaip formalus prižiūrėtojas, bet atlieka ir įmonės kuratoriaus bei konsultanto vaidmenį.

„Deja, ne visi vadovai geba analizuoti ir vertinti savo įmonės finansinę būklę. Stringantys projektai, ilgalaikių partnerių praradimas, pasikartojantys raginimai sumokėti skolas, apyvartinių lėšų trūkumas veiklai vykdyti Jums signalizuoja apie blogėjančią įmonės būklę. Gero vadovo pareiga – neignoruoti šių signalų: kreiptis į ekspertus ir skubiai imtis būtinų sprendimų. Juk bankrotas – ženkliai sudėtingesnes pasekmes valstybei, įmonei ir jos darbuotojams sukeliantis procesas. Mažai kas žino, kad laiku savo įmonei bankroto neinicijavęs  vadovas gali būti patrauktas ne tik civilinėn, bet ir baudžiamojon atsakomybėn“, - perspėja A. Mogenis

Šaltinis: REDA LIŠAUSKAITĖ, UAB „VERSLO KONSULTANTAI“ http://sc.bns.lt/view/item.php?id=183834