Fizinių asmenų bankroto įstatymas – finišo tiesiojoje

www.diena.lt portalas rašo, kad vyriausybė ketina šį trečiadienį atlikti paskutinius pataisymus Fizinių asmenų bankroto įstatymo projekte ir pateikti jį Seimui svarstyti bei priimti.

Fizinių asmenų bankroto įstatymą dar reikia tvarkyti

Pirmadienį ministrų pasitarime eilinį sykį diskutuota dėl šio įstatymo projekto. Lietuvos komercinių bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas tvirtino, kad dar liko „užlopyti“ kai kurias spragas projekte ir jis galės būti teikiamas parlamentarams.

Pasak S.Kropo, projekte tebėra neaptartos administravimo išlaidos bei galimybė taikyti įstatymą atgaline data.

„Liko sudėti paskutinius taškus. Vyriausybė suprato mūsų susirūpinimą dėl likusių dviejų spragų. Mes laikomės tokios nuostatos, kad bankroto administravimui būtų skiriama ne daugiau kaip 15 procentų įkeisto turto vertės. Kitu atveju gyventojams labai brangsta paskolos ir didėja pradinis įnašas. Ši nuostata turėtų būti taikoma kaip ir Estijoje“, – aiškino S.Kropas.

Bankai įstatymui neprieštarauja

Lietuvos bankų asociacija pareiškė skeptišką nuomonę dėl to, kad naujasis įstatymas iš esmės galios atgal, kitaip tariant - bus galima skelbti bankrotą tiems asmenims, kurie jau dabar prisidaro skolų.

Tačiau ministro turimomis žiniomis, komerciniai bankai raštiškai derinant projektą neprieštaravo tokiai nuostatai, todėl ji lieka įrašyta į dokumentą. Kita vertus, neaišku, ar ji išliks, kai įstatymas bus priimamas Seime.

Gali pabrangti paskolos

R.Žylius pripažino, kad priėmus naująjį įstatymą gali šiek tiek pabrangti bankų išduodamos paskolos. „Tam tikra logika neženkliam brangimui išlieka. Bet mes manome, kad konkurencija viską išspręs“, - kalbėjo ūkio ministras.

Vyriausybės jau anksčiau sutarė dėl Fizinių asmenų bankroto įstatymo nuostatos, kuria numatoma, jog asmeniui kreipusis į teismą dėl bankroto valstybė neturės pirmenybės tarp kitų kreditorių.

Pasak R.Žyliaus, jau suderinta nuostata dėl kreditorių eilės. „Probleminis klausimas buvo, kokioje eilėje stovi valstybė. Čia buvo sutarta, kad valstybė stovi kartu su visais kreditoriais, tai yra ji neturi pirmumo“, - teigė jis.

Projekte numatyta, kad bankrotą sau gali inicijuoti tik pats fizinis asmuo, iškėlęs bankroto bylą teismas jam paskiria bankroto administratorių.

Projekte siūloma, kad fizinis asmuo galėtų bankrutuoti, kai nebegali vykdyti įsiskolinimų, kurie sudaro 25 minimalius atlyginimus, arba 20 tūkst. litų. Administratorius atidarytų specialią sąskaitą, į kurią būtų pervedamos visos bankrutuojančiojo pajamos, jo pragyvenimui paliekant tik nedidelę dalį. Taip pat būtų parduodamas jo turtas.

Įsigaliojimas numatomas 2012-aisiais

Fizinis asmuo ne vėliau kaip per mėnesį nuo nutarties iškelti bankroto bylą įsigaliojimo turėtų pateikti bankroto administratoriui plano projektą. Šiam planui turėtų pritarti asmens kreditorių susirinkimas.

Siūloma, kad įstatymas turėtų pradėti veikti nuo 2012 metų pradžios. Šiuo metu fizinis asmuo, priešingai nei įmonės, neturi teisės bankrutuoti.

 

Šaltinis: www.diena.lt