Lietuviai susikibo dėl didžiausio Latvijos paukštyno

Dvi Lietuvos žemės ūkio rinkos milžinės, AB "Kauno grūdai" ir AB "Linas Agro Group", susikibo dėl didžiausio Latvijos paukštyno "Kekava". Latvijos bankas „Nordea“ už 10,5 mln. EUR  „Kauno grūdams“ pardavė „Kekava“ paukštyno, dėl kurio pirkimo sutartį jau buvo pasirašiusi "Linas Agro Group", skolą.

„Kekavos“, pernai pasiekusios virš 100 mln. Lt apyvartą ir patyrusios 2,5 mln. Lt nuostolį, vadovai šį sandorį pavadino neetišku. Bendrovė šiuo metu restruktūrizuojama.

„Vievio paukštyno“ (VP), dėl kurio antrus metus teismuose KG kovoja su  „Vičiūnų“ įmonių grupe ir „Kekavos“ teisinė padėtis skiriasi.

Prieš porą mėnesių sutartį dėl bankrutuojančios įmonės akcijų pirkimo už 12,5 mln. EUR pasirašė AB „Linas Agro Group“ (LAG) ir planavo apyvartą padidinti iki 250 mln. Lt.

Šiuo metu laukiama leidimo baigti sandorį iš Latvijos Konkurencijos tarybos.

„Nenorėčiau antros AB "Vievio paukštynas" istorijos. LAG mums turės arba padengti kreditorinį reikalavimą, nes paukštyno pastatai buvo įkeisti bankui, arba ieškosime kompromisų“, – VŽ sakė Tautvydas Barštys, AB „Kauno grūdai“ vadovas.

LAG atstovai sako, kad KG veiksmai jų planų nepakeis.

Tuo metu LAG vadovas nesiima spėlioti, kokie buvo KG motyvai perkant "Kekavos" skolą.

„Galbūt jie nori įeiti į šį verslą. Abejoju, ar KG gali tikėtis greito paukštyno perėmimo“, – spėlioja Andrius Pranckevičius, LAG  generalinio direktoriaus pavaduotojas. Jis teigia, kad latviška įmonė turi virš 300 kreditorių ir KG yra vienas iš jų.

Planuojama parengti dar vieną restruktūrizacijos planą. Sudarytas investicijų ir plėtros planas. KG su „Kekakva“ bendradarbiavo, tačiau nebuvo pagrindinis pašarų tiekėjas ar paukštienos pirkėjas.

„Kekava“ specializacija – mėsinių paukščių auginimas. Per mėnesį parduodama apie 1.500 t mėsos.

Po pasirodžiusių naujienų, „Linas Agro Group“ akcijos biržoje 12.33 val. buvo atpigusios 0,13%, iki 0,744 EUR, o apyvarta buvo didžiausia Vilniaus biržoje ir sudarė 21.000 EUR.

"Vievio paukštynas" versus "Kekava"

„Vievio paukštyno“ (VP) ir „Kekavos“ teisinė padėtis skiriasi. VP buvo bankrutuojanti įmonė ir kreditorius galėjo perimti įmonės valdymą. „Kekava“ restruktūrizuojama ir akcininkai apsaugoti nuo to, kad kreditorius perimtų valdymą. Mes, jei gausime Konkurencijos tarybos leidimą, sandorį tęsime ir įmonę pirksime“, – aiškina p. Pranckevičius.

VŽ primena, kad kol kas neaišku, kaip baigsis „Vievio paukštyno“ istorija, kurioje dėl įmonės kovoja "Kauno grūdai" ir "Vičiūnų" įmonių grupė. Bendrovę šiandien, po ilgos teisinės kovos, valdo „Vičiūnai“. „VP istorija dar nesibaigė. Kol kas vyksta teismai, mano žiniomis, įmonė merdi“, – apie kovą su „Vičiūnais“ pasakoja p. Barštys, sakantis, kad iš šios istorijos uždirbo tik advokatai ir viešųjų ryšių specialistai. Pačios konfliktuojančios bendrovės iki šiol patiria tik nuostolius.

„Linas Agro Group“ planuojamos investicijos Latvijoje

Bendrovė praneša, kad ketina įsigyti 87% Latvijos bendrovės AS „Putnu fabrika Kekava“ akcijų. Taip pat 100% SIA „Broileks“, 100% SIA „Cerova“ ir 100% SIA „Lielzeltini“ akcijų.

Sandorius planuojama užbaigti iki šių metų gruodžio mėnesio, jų užbaigimas yra susietas su tam tikromis išankstinėmis sąlygomis, įskaitant Latvijos Respublikos Konkurencijos tarybos leidimo gavimą.

Preliminariai AB „Linas Agro Group“ planuoja išleisti apie 12,5 mln. EUR Latvijos bendrovių akcijų įsigijimui.

„Perkamose įmonėse bus įgyvendinama vertikalioji integracija – pašarų gamyba, paukščių perėjimas ir auginimas, jų skerdimas ir mėsos perdirbimas. Be to, perkamų bendrovių veikla sinergiškai susijusi su šiuo metu vykdoma AB „Linas Agro Group“ veikla. Per metus parduodame apie 1,5 mln. tonų grūdų ir žaliavų pašarams, dalį to kiekio nukreipsime į Latviją pašarų gamybai“, – sako p. Pranckevičius.

Pasak jo, didžiausia iš perkamų įmonių yra AS „Putnu fabrika Kekava“ (PFK), jos veikla apima visą gamybos ciklą. Ji parduoda vištieną ir jos produktus. 2012 m. bendrovės pajamos siekė 33 mln. EUR. Bendrovė eksportuoja 27% produkcijos į ES šalis. Per krizę ant bankroto ribos atsidūrusi PFK yra restruktūrizuojama iki 2014 m. sausio mėnesio, todėl šiuo metu neišnaudoja turimų gamybinių pajėgumų.

Tuo metu SIA „Lielzeltini“ gamina vištieną ir įvairius jos produktus, taip pat kombinuotuosius pašarus, jos prekybos pajamos 2012 finansiniais metais siekė 21 mln. EUR.

O SIA „Broileks“ augina ir parduoda gyvus viščiukus, jos pajamos 2012 m. siekė 1,2 mln. EUR.

Pagrindinė SIA „Cerova“ veikla – kiaušinių inkubavimas ir vienadienių viščiukų pardavimas. 2012 m. bendrovė išperino 5,9 mln. viščiukų, o prekybos pajamos 2012 finansiniais metais siekė 2 mln. EUR.

AB „Linas Agro Group“ tikisi, kad perkamų Latvijos įmonių grupė ateityje generuos apie 70 mln. EUR pajamų.

Įmonių grupių pardavimo pajamos mlrd. Lt

2012 m.            2011 m.             2010 m.
Linas Agro Group, AB            1,59                    1.43                    1.08
KG Group, įmonių grupė        1.40                    1.23                    0,887

Šaltinis: įmonių duomenys.